Stań się mówcą jakim zawsze chciałeś być.

Każdy pewnie był w tej sytuacji, w której to ktoś inny znajdował się w centrum uwagi. Ale poza poczuciem bezpieczeństwa, towarzyszy nam także pewna zazdrość- jak innym udaje się przezwyciężyć tremę? Co sprawia, że stają się tak dobrymi mówcami?

Trema to naturalne uczucie, ale nie każdy potrafi sobie z nim poradzić. Stres towarzyszy nam przy okazji prezentacji, rozmów z przełożonym lub podczas rekrutacji. Może stać się przeszkodą w budowaniu kariery w nowej firmie. Zostajemy wtedy poddani ocenie otoczenia i warto zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Amerykański psycholog Paul Lehrer wyjaśnia powody reakcji organizmu na stres. Kiedy stajemy w obliczu stresującej sytuacji nasz organizm wyzwala mechanizmy obronne. Wszystko jest reakcją na poczucie zagrożenia. Tylko od nas zależy, czy będzie to działał mobilizująco czy wręcz przeciwnie. Długotrwały stres jest szczególnie uciążliwy i ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie człowieka i jego zdrowie. Jego objawami są m.in.: gniew, złość, rozdrażnienie, złe samopoczucie, osłabienie, kłopoty ze snem itp. Spada wydajność pracy, pojawia się drżenie rąk i tiki nerwowe. Niestety stresu i tremy nie da się całkowicie uniknąć, można ją jednak zminimalizować. Spośród wielu powszechnie znanych metod przybliżę kilka z nich.

Po pierwsze- trzeba się solidnie przygotować. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych przerw wypowiedzi. Będziemy mówić pewnie i płynnie. Umiejętność ta wymaga treningu, warto powtarzać na głos przygotowane wystąpienie lub kwestie. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad emocjami. Zawsze możemy poprosić bliską osobę aby nam pomogła i odegrała rolę słuchacza.

Od zawsze wiadomo, że ubiór odwzorowuje nas samych. Należałoby pamiętać o eleganckim stroju. Doda nam to pewności siebie oraz powagi. Trzeba ubierać się adekwatnie do miejsca w którym przebywamy. Nasza garderoba powinna być schudną. Wszystkim jest znane popularne przysłowie „jakim Cię widzą takim Cię piszą”. Jest to prawdą więc trzeba o tym pamiętać.

Nigdy nie stój przygarbiony, jest to pozycja osoby bardzo skrytej i niepewnej tego co mówi. Ostatnio szeroko znana stała się książka Amy Cuddy „Wstań”. Autorka opisuje tam pozycja tzw. Wonder Woman. Znaczeniem tej pozycji jest wywarcie w nas poczucia pewności siebie. Przed każdym wystąpieniem, gdzieś w zakątku gdzie nikt Cię nie widzi możesz przybrać właśnie tą pozę. Powinno się stanąć prosto w lekkim rozkroku, wyprostować plecy, głowę podnieś do góry. Nasz wzrok powinien wzbudzać zaufanie. Ręce natomiast połóż na biodrach. W tym momencie wzrośnie u Ciebie poziom testosteronu i spadnie poziom kortyzolu. Wiele osób sprawdziło tą metodę i powiodła się. Możesz użyć tej rady podczas rozmowy z kimś ważnym lub prezentacji. Aczkolwiek pamiętaj ten etap z rękami na biodrach pomiń bo nie wszyscy zrozumieją Twoją gestykulacje.

Niby nasz wzrok to błaha sprawa ale nawet nie wiemy jak bardzo ważna. Możemy być „zaciekawieni” albo „znudzeni”. Wszystko to zdradza nasze spojrzenie. Jeśli zdecyduje się rozmawiać z kimś w „cztery oczy” pamiętaj, żeby nie rozglądać się. Gest ten może świadczyć, że całkowicie nie jesteśmy zaciekawieni tym co jest do nas mówione. Należy patrzeć się mówcy prosto w oczy. Jeśli jest to dla Ciebie stresująca sytuacja znajdź jakiś punkt naprzeciw Twojego wzroku. Mogą być to np. włosy mówcy, jakiś obraz, który nie jest powieszony bardzo wysoko itp. W odnajdywaniu punktu trzeba być bardzo rozważnym. Są też sytuacje w których przemawiasz do znacznie większej liczby osób. Możesz wtedy zerkać dumnie na każdego z osobna, wtedy każdy poczuje, że to właśnie do niego przemawiasz.

Gdy następnego dnia mamy bardzo ważne spotkanie lub rozmowę, wieczorem powinniśmy zwizualizować sobie swój „plan dnia”. Określmy jak powinno wyglądać wszystko krok po kroku. Wyobrażenie pozwala nam oswoić się z tym co nas czeka. Ocenę dokonujemy oczywiście w sposób realistyczny zgodnie z naszymi umiejętnościami. Jeśli wizualizacja nie jest naszą dobrą stroną, wyznacz swój cel który chcesz osiągnąć. Najważniejsze jest aby rano wstać wyspanym i zacząć dzień pozytywnie.

Metod odnośnie eliminowania tremy jest znacznie więcej. Każdy z osobna praktykuje co innego. Wówczas zacznij wdrążać te metody, abyś mógł stać się mówcą jakim zawsze chciałeś być.

News