4 rzeczy, których możesz nauczyć się od programisty

   Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego programiści mają wysokie oczekiwania finansowe? Dlaczego pracodawcy są skłonni spełniać większość ich próśb? Zapraszam do lektury pierwszego tekstu z cyklu „Czego możesz nauczyć się od Programisty”. Przedstawię Ci w nim nowoczesny sposób podejścia do kariery zawodowej stosowany przez Programistów.

Sektor IT jest jednym z najbardziej perspektywicznych i najbardziej dynamicznych. Wyniki niedawno przeprowadzonych badań przez kancelarię Sedlak & Sedlak potwierdzają powyższą tezę – obecnie na polskim rynku brakuje około 50 tysięcy specjalistów z branży IT. W całej Unii Europejskiej odnotowano zapotrzebowanie na ponad 270 tysięcy specjalistów z sektora informatycznego, a według prognoz liczba ta będzie stale wzrastać. Pracodawcy prześcigają się w składaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. I nie mam tu na myśli jedynie wynagrodzenia. Specjalna sala do relaksu czy pracownicza siłownia dzisiaj już nikogo nie zaskakują. Na porządku dziennym są dofinansowania do kursów językowych czy wyjazdów rozwojowych. Wszystko to służy zapewnieniu najlepszych warunków do pracy oraz promocji marki pracodawcy.

Programiści są świadomi swojej wartości. Jednak nie osiadają na przysłowiowych laurach. Zdają sobie sprawę, że ciągłe rozwijanie umiejętności oraz pełne zaangażowanie w projekty, w których uczestniczą, przyczyniają się do wzrostu ich atrakcyjności na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też całościowe podejście do kariery zawodowej – programiści myślą długoterminowo.

Co jeszcze charakterystycznego jest dla pracowników specjalizujących się w tworzeniu oprogramowania? Poniżej wymienię cztery zasady, które przyświecają programistom, a mogą okazać się przydatne na innych stanowiskach.

1. Zamiłowanie do swojej pracy

Nie znam programisty, który nie lubiłby programować. Przedsiębiorcy poszukują pracowników, którzy wykonują swoją pracę z pasją. Dlatego, podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej, niezależnie od branży, warto podkreślić, że jest się pasjonatem w swojej dziedzinie. Pamiętaj, najlepszymi pracownikami są osoby, które kochają to co robią!

2. Specjalizacja

Pracodawcy wskazują w ogłoszeniach o pracę, że poszukują programistów specjalizujących się w ściśle określonej dziedzinie. Programiści o tym wiedzą, dlatego w głównej mierze szkolą się w ściśle określonych technologiach. Ma to przełożenie także na stanowiska nie związane z branżą IT w przypadku których firmy również preferują osoby posiadające doświadczenie w konkretnym sektorze. Dlatego specjalizacja powinna być priorytetem w przypadku dalszego rozwoju zawodowego. Z drugiej strony należy pamiętać o elastyczności w podejściu do projektu oraz umiejętności odnajdywania się w nowych sytuacjach.

3. Rozwój zawodowy

Branża IT, tak jak już wcześniej wspomniałem, bardzo prężnie się rozwija, co równocześnie wymusza na programistach ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności. Większość koderów na bieżąco wyznacza sobie cele rozwojowe. Są one najczęściej związane z nauką nowych technologii dostępnych na rynku, ale nie tylko. Uczą się języków obcych, zdobywają certyfikaty związane z pracą w zespole projektowym (SCRUM). Coraz częściej dużą rolę przykładają do rozwoju umiejętności miękkich, które muszą mieć rozwinięte na bardzo wysokim poziomie, aby pełnić role związane z zarządzaniem zespołem takie jak np. Technical Leader czy Team Leader.
Wszyscy pracodawcy, bez względu na branżę, zwracają uwagę na to jak pracownicy kierują własną ścieżką kariery. Dlatego, nie ma znaczenia, czy pracujesz jako programista, czy marketingowiec, powinieneś zadbać o swój indywidualny rozwój zawodowy.

4. Zaangażowanie w pracy

Zawód programisty, to oprócz wysokich zarobków, także ogromna odpowiedzialność za prowadzone projekty. Dlatego wymagana jest bardzo duża koncentracja, a także dynamizm związany z projektowym charakterem pracy. Wbrew pozorom podczas tworzenia oprogramowania wprowadzanych jest dużo zmian praktycznie na każdym etapie realizacji projektu. W związku z tym programiści muszą odnajdywać się w stresujących sytuacjach i umieć rozwiązywać różne problemy. Zaangażowanie to nie tylko nadgodziny, ale także umiejętność odpowiedniego zarządza swoim czasem.

Z punktu widzenia innych pracodawców, nie tylko tych związanych z branżą IT, zaangażowanie w pracę jest kluczowe, ponieważ wpływa bezpośrednio na jej efektywność.

Wyżej wymienione zasady można traktować uniwersalnie, zarówno w przypadku pracy programisty jak i wszystkich innych zawodów. Pracodawcy są jednomyślni względem oczekiwań w stosunku swoich potencjalnych pracowników. Zależy im, aby w pracy kierowali się pasją, dążyli do specjalizacji, stawiali na rozwój zawodowy, a także angażowali się w powierzane im zadania. Programiści bardzo dobrze odnajdują się w tych oczekiwaniach, dlatego znacznie szybciej i skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe.

Mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że wszyscy mamy jeszcze wiele do nadrobienia na rożnych płaszczyznach zawodowych, w których Programiści już dawno nas prześcignęli.

Unkategorisiert